Dudak Dolgusu

by / Cumartesi, 23 Ağustos 2014 / Published in Genel

Güzel dudaklar çağlar boyunca kadın estetiğinin önemli simgesi olmuşlardır. Bir kişinin yüzüne baktığımızda yüzün üst yarısında gözler, alt yarısında ise dudaklar odak noktamızı oluşturur. Dolgun ve kontürleri belirgin dudaklar gençlik, sağlık, cinsel çekicilik ifadesidir.

Dudak Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Bazı gençlerde yapısal özellik olarak dudaklar incedir. Bunun yanında yaşlanan kişilerde yüzdeki diğer bölgeler gibi dudaklar da çekiciliğini yitirirler. Dudaklar hacim kaybederek daha ince ve düz hale gelirler. Buna ek olarak dudağa arkadan destek veren çene kemiklerdeki osteoporotik değişiklikler ve dişlerdeki yükseklik kaybı dudakların aşagı sarkmasına katkıda bulunur. Yine dudak çevresi kaslarda yaşla ortaya çıkan hiperaktivite dudak üstünde dikey çizgilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca yine bazı kasların olaya katılması dudak köşelerinin aşağı dönmeye başlayarak üzgün bir ifade vermesine sebep olur.

Dudak Dolgusu Olarak Hangi Ürünler Kullanılır?

Gerek yapısal olsun gerekse yaşlanma sonucu çekiciliğini kaybeden dudaklara yapılacak dudak dolgusu işlemi sonrasında dudaklara çekicilikleri yeniden kazandırılabilir. Bu yöntem dermal dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Sonuçları kalıcı veya geçici olmak üzere çok çeşitli dolgu maddeleri bulunmaktadır. Özellikle hyalüronik asit içeren dolgular dudak dolgusu yaptırmak isteyen adayların ihtiyaçlarına,  elde etmek istedikleri sonuçlar açısında oldukça avantajlı ürünlerdir.

Dudak Dolgusu İşlemi Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Dudak dolgunlaştırma işleminde varılmak istenen sonuç hekimle hasta arasında detaylı konuşulmalıdır.  Dudak yapımız genlerimizce belirlenmiştir, dolgu uygulaması sonrası daha dolgun, biçimli ve genç hale gelebilecek ancak tamamıyla değişmeyecektir.

İşlemden önce genellikle lokal bir anestezik bir krem uygulanır. Bazı dolgu maddeleri enjektörleri içine anestezik madde katılmıştır bu da uygulamayı ağrısız hale getirir. Anesteziden sonra çeşitli tekniklerle dolgu maddesi belirlenmiş noktalara enjekte edilir. Her uygulayıcının estetik bakışı ve tekniği sonuca etki eder.

Dudak Dolgusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 1- Dudağın hacminin belirlenmesi: Ne kadar dolgu maddesi kullanılacağı çok önemlidir. Yaşlanmaya bağlı dudak değişikliklerinde genellikle dudak içine yapılacak1cc hyalüronik asit yeterli olurken, ince dudaklı gençlerde sıklıkla 2cc hyalüronik asit kullanımı uygun olacaktır. Bu miktar dolgu maddesi tek seansta yapılabileceği gibi bir hafta arayla birkaç seansa da yayılabilir.

2- Dudak sınırlarının vurgulanarak dudak kenarlarının hafif yukarı kaldırılması: Bu yapılırken burun dudak açısının ideal değerinin 85-105 derece olarak ayarlanması bölgenin doğallığını bozmayacaktır.

3- Alt ve üst dudak arasındaki uyum:  Doğada bulunan ve plastik sanatlarda kullanılanı altın oran dudaklar arasındaki uyum içinde geçerlidir. Alt dudağın üst dudağa göre 1,6 kat büyük olması dudaklara doğal bir görünüm kazandırır.

ÜST