LAZER EPİLASYON

Lazer uygulamaları, günümüzde dermatolojinin de içinde bulunduğu pekçok tıp alanında tedavi amaçlı tercih edilmekte olup 1960’lardan beri kullanımda ilk sıraları almaktadır.
Laser “light amplification by stimulated emission of radiation” içeriğinin başharflerinin biraraya gelmesiyle oluşur ve lazer ışığının oluşum temelini ifade eder. Lazer cihazları, ışığı fotonları harekete geçirip, kuvvetlendirip onları tedavi alanında fokuslayan bir forma dönüştürür.
 
Lazer sistemleri “selektif fototermoliz” esasına göre çalışır yani uygulama parametrelerine göre hedef dokuyu odaklayarak çevre dokuya hasar vermeden yalnızca tedavi için seçilen kısmı haraplar.  Farklı dalga boylarındaki ışık türleri farklı kromoforlar tarafından absorblanır.
 
Ciltte lazer ışığının hedefi olan temel kromoforlar su, hemoglobin ve melanindir. Bu kromoforların herbiri farklı dalga boylarındaki ışığı absorbe ettiği için her patolojinin tedavisinde farklı lazer tipini tercih etmek zorunda kalıyoruz. Yani kılın yapısındaki melanini hedefleyen bir epilasyon lazeri  aynı zamanda kanın yapısındaki hemoglobini hedefleyen bir vasküler lazer olarak kullanılamaz.
 
Lazer sistemlerinde epidermis (cilt üst katmanını) koruyarak altta yer alan hedef dokuya ulaşmak için soğutucu sistemler eklenmiştir. Dolayısıyla yine dalga boyuna ve kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte lazer uygulamaları doğru uygulandığında acıya yol açmaz.
 
Lazer epilasyon dermatoloji kliniklerinde en sık tercih edilen uygulamalardandır. Kozmetik açıdan olduğu kadar bölgesel hijyen (kıl batması ve tekrarlayan foliküler enfeksiyonlar) ve pilonidal sinüs operasyon tekrarının önlenmesi açısından da son derece önemlidir.
 
lazer 01
Lazer epilasyonda hedef, vücutta istenmeyen kılların kalıcı olarak yok edilmesidir.
 
Seansların başarısı, uygulayıcının bilgi ve tecrübesine, kullanılan dozlara, uygun hasta seçimine ve hastanın seanslara uyumuna bağlıdır.
 
Her kıl kökü büyüme, dinlenme ve dökülme dönemlerinden geçer. Bir bölgedeki tüm kıl köklerinde bu dönemler farklı zaman aralıklarında gelişir. Lazer işleminde kökün yok edilmesi ancak büyüme döneminde olan kıllar üzerinde gerçekleşir. Bu nedenle lazer epilasyon işleminin her seansında o bölge kıllarının yaklaşık %20-30’u yok olur.
 
İşlemden sonra yaklaşık 3-10 gün içinde yüzeyde kıllar görülecektir. Bu kıllar işlem sırasında tahrip olup dökülme sürecine giren kıllardır ve yeni büyümekte olan kıllar değildir. Dökülme sürecinde bu tüylerden rahatsız olunursa traşlama uygulanarak bu dönem rahat atlatılabilir.
 
 
Lazer epilasyon işlemi asla bronz tene uygulanmamalıdır ve seanslar sonrasında da uygulama yapılan alan 1 hafta-10 gün süreyle güneş temasından sakınılmalıdır.
 
Lazer epilasyon işlemi bir mucize değil, kılların kalıcı olarak yok edilmesi için işleme uygun hasta grubunda tercih edilen bir tıbbi işlemdir. Hastayı rahat ettirecek sonuç için gerekli seans sayısı genellikle vücutta 3-6, yüz bölgesi için 4-8 seansdır.
 
Lazer epilasyonda dozun çok düşük verilmesi ilerleyen seanslarla birlikte kılların tahrip olmak yerine giderek incelmesine ve renginin açılmasına sebep olur. Bir süre sonra incelen ve rengi açılan tüylere doğru doz kullanılsa da etki etmez. Çevrenizde duyduğunuz “lazer epilasyon işe yaramıyor, kıllar tekrar çıkıyor” yorumları uygun tedavi dozu uygulanmayan veya en başından bu tedaviye uygun olmayan hastalara uygulanan seanslar sonucunda elde edilen hayal kırıklıklarıdır.
 
Lazer epilasyon işlemine ilk olarak hangi cihazla başlandığı, seanslarda verilen dozların uygunluğu ve seans aralıklarının düzenliliği lazer epilasyon işleminin sonucu açısından çok önemlidir. Dolayısıyla işlem için seçeceğiniz merkezin bu konuda uzman bir hekim bulundurması ve sağlık merkezi olması önemlidir.

Kliniğimizde; MEDİKAL ESTETİK UZMAN DR kontrolünde Cynosure Alexandrite Lazer cihazı kullanılmaktadır. Lazer epilasyon için en iyi cihaz kullanılsa bile cihazın kullanılış tekniği, merkezin kullanma protokolü, kullanan kişi ve bilimsel yaklaşım da çok önemlidir. Bitene kadar paket garanti verilmesi sağlık sektörü açısından tamamen aldatıcı bir yaklaşımdır. Güzellik salonlarında lazer diye tanıtılan cihazlar lazer epilasyon cihazı değil, IPL (yoğun ışık) yada Ütüleme Diyot cihazlarıdır. Sağlık kuruluşu olmayan güzellik salonlarında kanunlara aykırı olarak, uzman doktor kontrolü olmadan, çok ucuz paket fiyatlar ve bitme garantili kampanyalar yapılarak kullanılan bu ucuz cihazların kalıcı etkisi yoktur, bir çeşit ağda yöntemidirler. O anda kılın yokolmasını sağlar, fakat kıl tekrar çıkar. IPL gibi cihazların kılı bitirme gibi bir etkisi yoktur. Bu tip cihazların ciddi yanık ve kalıcı leke tehlikesi bulunmaktadır. Ucuz olması nedeniyle sağlığınızı ve paranızı boşa harcamayınız.

Erkeklerde lazer epilasyon
Son yıllara kadar yanak, ense, boyun gibi alanlar erkekler için en çok talep edilen lazer epilasyon alanları iken son yıllarda; omuz, sırt, göğüs gibi bölgeler popüler hale gelmiştir. Özellikle spor veya sanatla uğraşan erkekler bacak ve kollar dahil yaygın tüm vücut uygulamalarını talep etmektedirler. Seans sayıları ve riskler açısından bir fark yoktur.
göğüs ucu, göbek, bacak ve kollar yer almaktadır. En uzun bölge için işlem süresi bir öğle tatili kadar sürmektedir. Sonuçlar doğru sistemin kullanılmasının yanı sıra uygulayıcı doktorun deneyimi ile bağlantılıdır.

SAĞLIĞINIZ VE CEBİNİZ İÇIN DİKKAT !!!!!

Özellikle son günlerde kliniğimize yanlış ve özensiz yapılan lazer epilasyonlarla ilgili bir çok mağdur ve YANIK hastalar başvurmakta.
Yıllardır bayanlar ve beyler kıl problemlerini birçok değişik yöntemle yok etmektedirler. Çağımızın en etkili ve kalıcı çözümü lazer epilasyon yöntemi ve Alexandrite Lazer Cihazıdır.En önemli özelliği çok hızlı işlem yapabiliyor olması ve ağrısız acısız kalıcı olmasıdır…
Dünya’da en çok tercih edilen cihaz olmasının sebebi bu iki önemli özelliğidir. Alexandrite Lazer, deri dışında gözükmeyen batık kıllarda da etkilidir.
İşlem sonrasında sanki ağda yapmış gibi kılların yüzeyden yok olması, en önemli avantajlarındandır. Kalıcı olduğunu da unutmamak gerek…
Piyasada lazer adı altında yapılan IPL VE DİYOT ÜTÜLEME uygulamaları bir çeşit modern ağda yöntemidir.Etki güçleri 530nm olduğu için kılı kökten yakamazlar ve bir süre sonra tüyleriniz yeniden çıkar. Oysa Alexandrite lazerde etki gücü 755 nm olup kılı kökten yakarlar. o yüzden tüyler bir daha çıkmaz ve CİLDİNİZ YANMAZ..
Güzellik salonları ve kuaförler de doktor çalışmadığından dolayı sağlık bakanlığı buralarda Alexandrite lazer kullanımına izin vermemektedir. Bu yüzden de alexandrite lazer ancak hekim olan yerlerde kullanılmaktadır. . lazer yaptırmadan önce ALEXANDRİTE olmasına ve mutlaka HEKİM KONTROLÜNDE olmasına lütfen dikkat edin…

ÜST