LEKE TEDAVİSİ

lekeTedavisi

Ciltte meydana gelen leke, deri renginden daha açık veya daha koyu olmak üzere iki şekilde görülen renk degisiklikleridir. Leke oluşumu doğuştan olabildiği gibi çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bir takim sistemik rahatsızlıklar sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayrıca uzun süre güneşte kalmanın da lekeleri arttırdığı görülmüştür. Lekeler genellikle yüz bölgesinde çene, alın ve yanaklarda vücutta ise sırt, gögüs ve el üstünde görülür.1- Edinsel leke nedenleri birkaç grupta toplanabilir:
2- Oral kontraseptif ve gebelik gibi hormonal nedenler,
3- Güneş hasarına bağlı,
4- Hipertiroidi, addison hst, hemakromatozis gibi sitemematik hastalıklar,
5- Dıştan kozmetik uygulamaları (parfüm, makyaj malzemeleri vb) ve sistemik ilaç kullanımı. 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
IPL lazer sistemi:
Yoğunlaştırılmış ışık atımları kullanılır. IPL lekelere yok açan melanin pigmenti tarafından emilir. Başlangıçta renkte hafif koyulaşma birkaç gün sonra kabuklanma ardından kabuktan düşme ve lekede yok olma görülür. Lekenin yoğunluğuna göre 1 – 3 seans yapılır.

KİMYASAL PEELİNG 
Cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir Peeling uygulaması sonrasında cilt yüzeyi taze ve berrak bir görünüm alır. Matlığın giderilmesi ile canlı parlak bir ifade oluşur. Akne izleri azalır, tıkalı gözenekler açılarak cilt nefes alır ve yenilenir. İnce çizgiler azalırken dolgun bir görüntü oluşur

Kullanım alanları nelerdir:

 • Akne  
 • Güneş hasarı (leke,kaba cilt yapısı,
 • Pigment (renk ) bozuklukları (melazma vs.)
 • Akne skarları (izleri)
 • Seboreik keratoz
 • Yara izleri
 • Yaşlılık lekeleri
 • Çiller
 • Vücut çatlaklarI

TCA:
Meyve asitleri ile yapilan yüzeysel kimyasal peeling, Fenoller ve triklor asetik asitler (TCA) kullanilarak gerçeklestirilen derin kimyasal peeling. Yüzeysel kimyasal peeling seker pancarindan elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygin olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA’lar)dir. Bunlar oldukça küçük moleküller oldugu için  cildin en üst tabakasini kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onlarin dis etkenlere olan toleransini arttirirlar. Hücre yenilenmesi disinda epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de basarili olmaktadir. Bir baska yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle  yapilan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. 

KULLANIM ALANLARI.NELERDİR:

 •  Cilttki güneş hasarı ya da yaşlanmaya bağlı oluşan ince kırışıklıkların hafiflemesini ve azalmasını sağlar
 •  Cildin yumuşaklığını ve canlılığını arttırarak daha taze, gergin ve genç bir görünüm sağlar.
 •  Sivilcelerin tedavisini sağlar.
 •  Sivilce izlerini hafifletir.
 • Ciltteki yüzeysel lekelerin kaybolmasını sağlar.

Mikrodermabrazyon
Mikrodermabrazyon mekanik bir cilt soyma tekniğidir.
Ciltte oluşan düzensizlikler, akne izleri, lekeler, çatlaklarda başarıyla kullanılmaktadır. 
Dermabrazyon alüminyum oksit adı verilen çok ince ve küçük yapıdaki kristal parçacıkların bu uygulama için geliştirilmiş özel bir sistem ile cilt yüzeyine püskürtülmesi, cilt yüzeyinde güçlü bir sürtünme etkisi ile problemli tabakanın soyulması ve daha sonra bu taneciklerin, soyulan ölü deri ile birlikte vakum yöntemi kullanılarak cilt yüzeyinden atılması yöntemidir. 

Micro dermabrazyon ile cildin epidermis tabakası yüzeysel olarak, aşamalı bir şekilde soyulur. Böylece cilt yüzeyinde oluşan iz, kırışıklık ve pigmentasyon lekesi türündeki sorunlar problemin derecesine göre, soyulmanın etkisi ıle iyileşir. 

Microdermabrazyon özellikle:
Sivilce ve akne izlerinin, 
Mimik çizgilerinin, 
Yaşlanmaya bağlı cilt kırısıklıklarının 
Belirli ölçüde yara, yanık ve ameliyat izlerinin, 
Cilt lekelerinin, 
Vücut çatlaklarının gözle görülür bir şekilde iyileşmesinde 
Açık gözeneklerin sıkılaşmasında, 
Gözeneklerin temizlenmesinde ve ölü derinin atılmasında son derece etkilidir.

ÜST