OZON TERAPİ

ozonTerapi

Özel Dipnot Polikliniği Medikal Oksijen Derneği ve EUROPEAN COOPERATION OF MEDICAL OZONE SOCIETIES (Avrupa Ozon Birliği) ÜYESİDİR.

TEDAVİ AMAÇLI OZON TEDAVİSİNİN KULLANIM ALANLARI

Ozon tedavisinin tedavi edici etkilerinden bahsedildiğinde aklımıza öncelikle major otohemoterapi gelmelidir. Bu uygulamada kana karıştırılan ozon/oksijen karışımı moleküller ve hücrelerle hızla reaksiyon girer ve bir takım reaksiyonlar başlatır. Kan yolu ile yapılan bu tedavinin etkileri aşağıdaki gibi özetlenebilir;

– Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan dokulara daha fazla oksijen bırakmasına yardımcı olur.

Bu sayede her tür zor iyileşen yara, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanan “yeterli kanlanamama” kaynaklı sorunların çözümünde büyük bir yardımcıdır.

– Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları

– Burger hastalarının özellikle bacaklarındaki dolaşım bozuklukları

– Damar tıkanıklarından kaynaklanan staz ülseri, yatalak hastalardaki bası ülserleri de ozon tedavisinden büyük yarar görür

Bu tür hastalarda dolaşım yetersizliğinden dolayı enfeksiyon-iltihap riski de çok artmıştır. Gerek kan yolu ile ozon uygulamaları gerekse ozonlu su gibi yara üzerine yapılan uygulamalar, mikropların öldürülmesinde büyük avantaj sağlar. Zira tıbbi ozonun iyi bilinen özellikleri arasında bactericidal (bakteri öldürücü), fungicidal (mantar öldürücü) ve virostatic (virüs çoğalmasını önleyici) özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenlerle enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde güvenle kullanılır.

– Kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır. Yukarıda da ifade edildiği gibi dolaşım bozuklukları ozon tedavisinden büyük yarar görür. Bunun yanında özellikle bayanlarda görülen sellulitler dolaşım bozukluğunun neden olduğu bir cilt rahatsızlığı olduğu için, ozon tedavisinden fayda görürler.

– İnsan vücudunun savunma hücreleri olan beyaz kan hücreleri (lökositler)’ni alarma geçirir ve onların hastalıklarla savaşma yeteneklerini artırır. Bu özelliği ile ozon tedavisi, beyaz kan hücreleri üzerinde bir çeşit “aşılama” etkisi oluşturur. Bilindiği gibi aşılar tek bir hastalığa karşı kullanılırlar; bu nedenle “spesifik” (özel-belirli) bir hastalık nedenine yönelik beyaz kan hücrelerini uyarırlar. Ozon tedavisi ise “non-spesifik” (genel) bir uyarıya neden olarak, savunma sistemini alarma geçirir. Bu özelliği ile enfeksiyon hastalıklarından, kalp yetmezliğine kadar çok geniş bir hastalık grubuna karşı tedavi edici etkinlik gösterir. Bu sonuç halk arasında “vücut direncini arttırmak” olarak ifade edilir.

– Tekrarlayan ozon tedavisi seansları sayesinde oluşan bu aktivasyona cevap olarak, vücudun bağışıklık hücreleri sitokin adı verilen özel habercileri (mesaj taşıyıcıları) üretir. Bunlar hastalıklara direnmek için uyarılan bütün bağışıklık sistemi boyunca bir zincirleme reaksiyona neden olarak diğer bağışıklık hücrelerini haberdar ederler. Bu da medikal ozonun, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.

– Kanda bulunan üçüncü grup hücre kan pulcukları da denen trombositlerdir. Bu hücreler hem kan pıhtılaşmasından hem de kan damarlarının iyi çalışmasından sorumludur. Ozon tedavisi bu hücreleri de uyararak onların büyüme faktörleri salgılamasını artırır. Bu sayede “yeni damar oluşumu”, kanlanması bozuk dokuların kanlanmasının artması gibi etkiler ortaya çıkar.

Ozon Tedavisinin Tarihi

 • 1896: Pek çok buluşun sahibi dahi Nikola Tesla ABD’deki ilk ozon üreticisinin patentini aldı.
 • 1898: Berlin Oksijen Terapi Enstitüsü faaliyete geçti.
 • 1898: Almanya’dan New York’a göçen Dr. Lust ozon terapiyi ABD’ye taşıdı.
 • 1900: Medikal ozon kullanımına uygun bir cihaz Nikola Tesla tarafından geliştirildi ve kullanıma sokuldu.
 • 1902: Londra’da yayınlanan bir tıp kitabında ‘OZON TERAPİ’nin çeşitli hastalıklardaki etkinliği değerlendirildi.
 • 1961: Dr. Hans Wolff günümüzde uygulanmakta olan “kan yoluyla ozon terapi” yöntemini duyurdu.
 • 1966: Max Planck Enstitüsü Hücre Fizyolojisi Direktörü Prof. Otto Warburg “Kanserin primer nedeni ve önlenmesi” konulu seminerini verdi
 • 1971: Dr. Hans Wolff ve Prof. Siegfreid Rilling Alman Ozon Terapi Birliğini kurdu.
 • 1972 de, Dr. Freibott 1913 yılında kurulan Doğu Oksijen Terapi Birliğinin devamı olarak Uluslararası Oksijen Terapi Birliğini kurdu.
 • 1977: Dr. Renate Viebahn ozonun biyolojik etkileri hakkında bir değerlendirme sundu.
 • 1979: Dr. Freibott Haitili bir AİDS hastasında Kaposi sarkomunu başarıyla tedavi etti.
 • 1980: Dr. Horst Kief ozon terapi ile bir başka AİDS vakasını başarıyla tedavi ettiğini bildirdi.
 • 1980: F. Sweet ve arkadaşları “Ozon insan kanser hücresi büyümesini selektif olarak inhibe etmektedir” başlıklı çalışmalarını Science dergisi 209 no’lu sayısında yayınladı.
 • 1983: Uluslararası Ozon Terapi Derneği’nin düzenlediği ilk konferans Washington D.C. ABD’de düzenlendi.
 • 1985: Dr. Renate Viebahn “Ozon Terapide Biyokimyasal Süreçler” isimli kitabını yayınladı. Dr. Siegfried Rilling “Ozonun Medikal Uygulamaları” isimli kitabını yayınladı.
 • 1987: Dr. Siegfried Rilling ve Dr. Renate Viebahn halen ozon tedavisi konusunda standard ders kitabı olarak kullanılan “Ozonun Tıpta Kullanımı” isimli kitabı birlikte yayına hazırladılar.
 • 1989: İtalya Siena Üniversitesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Velio Bocci interferonlar konusunu araştırırken ozonun interferonları arttırıcı etkilerini keşfetti ve araştırmalarını ozona kaydırdı.
 • 1990: Küba’lı doktorlar glokom, konjoktivit, ve retinitis pigmentosa gibi göz hastalıklarını ozonla tedavi ettiklerini duyurdular.
 • 1992: Rus doktorlar yanıkları ozonla hızla ve komplikasyonsuz tedavi ettiklerini duyurdular.
 • 1993: Japon araştırmacılar antibiyotiklere dirençli Staph. Aureus infeksiyonunda ozonun etkinliğini gösteren çalışmalarını yayınladılar.
 • 1994: Prof. Bocci HIV enfeksiyonunun erken evresinde ozon terapinin etkilerini değerlendirdiği makalesini yayınladı.
 • 2002: Prof. Bocci “Ozon-Oksijen Terapisi: Eleştirel bir Değerlendirme” isimli kitabını yayınladı. İtalyan araştırmacılar bel fıtığında ozon terapinin olumlu etkilerini göstedikleri araştırmalarını yayınladılar. Diş çürüklerinde ozon terapinin etkileri konulu bir kitap Londra Üniversitesi tarafından yayınlandı.
 • 2003: Çinli araştırmacılar bel fıtığında ozon terapinin olumlu etkilerini gösterdikleri 258 hastalık çalışmalarını yayınladılar.
 • 2004: İspanyol araştırmacılar ozonun beyin kan dolaşımını iyileştirdiğini gösterdikleri çalışmalarını yayınladılar. Diş çürüklerinin ozonla etkin tedavisi hakkında en kapsamlı araştırma yayınlandı. Prof. Bocci orak hücreli anemi ve beta-talasemi hastalarında ozon terapinin etkilerini değerlendirdiği makalesini yayınladı.
 • 2005: Prof. Bocci “Ozon: Yeni Bir İlaç” isimli kitabını yayınladı.
 • 2007: İtalyan araştırmacılar bel fıtığı tedavisinde ozon-oksijen gazının disk içine injeksiyonunun kortizon injeksiyonlarından daha etkili olduğunu gösterdikleri araştırmalarını yayınladılar.
 • Bugün, 125 yıllık kullanımdan sonra ozon terapi ALMANYA, İTALYA, FRANSA, RUSYA, ROMANYA, POLONYA, ÇEK CUMHURİYETİ, DANİMARKA, MACARİSTAN, YUGOSLAVYA, BULGARİSTAN, İRLANDA, İSVİÇRE, İSRAİL, JAPONYA, SİNGAPUR, BREZİLYA, KÜBA, MEKSİKA, İSPANYA, ÇİN, 4 KANADA EYALETİ ve 14 ABD EYALETİNDE (Alaska, Washington, California, Colorado, Nevada, New Mexico, Texas, Oklahoma, Georgia, New York, North Carolina, Ohio, Minnesota) geçerli ve etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Ozon Terapi Nedir?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir.

O3 oda sıcaklığında renksiz , karakteristik kokusu olan bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir). İsmi Yunanca “Tanrının Nefesi” manasına gelen ozein’den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi.

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde , Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

Günümüzde Ozon Avrupa Ülkeleri, A.B.D. ve dünyanın birçok ülkesinde tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedavi Amaçlı Ozon

Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir. Ozon terapist, ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler.

Ozon Tedaviye Kısa Bir Bakış

Etki
Medikal Kullanım
Kırmızı kan hücrelerinin metabolizma aktivasyonu, artmış oksijenasyon
Arterial dolaşım bozuklukları(periferik ve özellikle serebral); Revitalization (hücre yenileme)
İmmun hücrelerin aktivasyonu vücut interferon ve interlökin gibi kendi sitokinlerini salgılar
Kanser tedavilerinde tamamlayıcı olarak kullanilmaktadır. Revitalization (hücre yenileme); Genel bağışıklık sistem güçlendirmede.
Vücudun kendi anti oksidanlarının aktivasyonu ile serbest radikalleri yok eden mekanizmayı aktive eder
Enflamatuar hastalıklarda, ör. artrit, reactive artroz, vaskuler bozukluklar; Anti Aging-Yaşlanmayı geciktirme

Özellikleri ve Etkisi

Medikal ozonun iyi bilinen bactericidal (bakteri öldürücü), fungicidal (mantar öldürücü) and virostatic (virüs çoğalmasını önleyici) özelliği sebebiyle, enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır, ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar.

Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

Ozon sayesinde oluşan bu aktivasyona cevap olarak , vücudun bağışıklık hücreleri cytokin (interferones yada interleukins gibi önemli aracıları içeren) adı verilen özel habercileri (mesaj taşıyıcıları) üretir. Bunlar hastalıklara direnmek için uyarılan bütün bağışıklık sistemi boyunca zincirleme bir şekilde pozitif değişiklikler yaratarak diğer bağışıklık hücrelerini haberdar ederler. Bu da medikal ozonun, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.

Küçük miktarlarda uygulanan ozon sonuç olarak vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikalleri yok eden enzimleri aktive eder.

Ozon tedavisi ile birçok patolojik durum daha iyi hale gelir veya tamamen düzelir. Bu durum bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmıştır. Kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur.

Ozon Terapinin Kullanım Alanları

» Bağımlılık Tedavisi ve Sigara Bıraktırma Ozonterapisi
» Kozmetikte Ozonterapi
» Zeka ve Hafızanın Güçlendirilmesi 
» Dolaşım bozuklukları
» Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma
» Kronik Yorgunluk
» Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi
» Kas, Eklem Ve Romatizmal Hastalıklar
» Kanser
» Şeker Hastalığı
»Nörolojik Hastalar (Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson, Myotoni, Muskuler Distrofi, Otizm)
» Enfekte yaralar
» İyileşmeyen Yaralar
» Barsak Hastalıkları: proktitis ve kolit
» Virüslerden kaynaklanan hastalıklar
» Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)
» Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları
» Artritik/Romatizmal Durumlar – Kronik poliartritler
» Deri Hastanlıkları (Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları)
» Böbrek Fonksiyonlarının Düzelmesi
» Göz hastalıklarında ozon tedavi
» Cinsel Fonksiyonların Düzeltilmesi
» Basında Ozon

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ VE SİGARA BIRAKTIRMADA OZONTERAPİ

Ozon tedavisi:

Sigara,

Alkol,

Uyuşturucu,

Diğer bağımlılıklarda klasik tedavilere ilave olarak kullanıldığında, ciddi yoksunluk durumlarının daha hızlı ve etkin olarak ortadan kaldırılmasına izin verir. İştah düzelir, uyku normalleşir, kas ağrısı ve zehirlenme semptomlarının yoğunuluğunda azalma gerçekleşir.

Başa Dön

KOZMETİKTE OZONTERAPİ

Yaşlılığa bağlı KIRIŞIKLIKlarda,

Ameliyat ve yara izlerinin (skar, keloid) düzeltilmesinde,

Yüzdeki izler, göz kapakları ve torbalarının giderilmesinde,

Karın, göbek, basen ve kalça yağlarının eritilmesinde ve bel inceltilmesinde,

Kadınların korkulu rüyası olan SELÜLİTte ozon tedavisi ile neredeyse tama yakın düzelmeler ile geleneksel tedavilerden daha etkili olduğu saptanmıştır.

Ozon tedavisi, hücre oksijenlenmesini baz alarak, cilt hücrelerini oksijen ile temizlemeye yönelik etki eder. Kozmetolojik ozon uygulamaları diğer ozon tedavi yöntemlerine ilave olarak, direkt cilt altına ozon enjeksiyonlarının (OZOMEZOTERAPİ) yanında OZON SAUNA verilen bir kabin içerisinde gerçekleştirilir.

Ozon, buharın cildin üst epiderm tabakasına kadar girip o bölgenin oksijen ile dolmasını sağlayarak, dokusal kan dolaşımını aktive eder.

Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasını sağlayarak, alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak, kılcal damarlarda kan akımının düzelmesini sağlayarak, yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normale döndürerek etki eder.

Ozomezoterapi klasik mezoterapi yöntemlerinden daha başarılı ve kalıcı etkiye sahiptir.

Başa Dön

ZEKA VE HAFIZANIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE OZONTERAPİ

Birçok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir ya da beyine giden oksijen ve kan akımı yetersiz olabilir.

Ozon, hafızanın güçlendirilmesi konuusnda büyük fayda sağlar. Elektronlarını kaybetmiş zararlı maddeler yani serbest radikaller buldukları dokularla birleşerek onların fonksiyonlarını yapamaz hale gelirler. Bu etki 30′ lu yaşlarda başlar, 40′ lı yaşlarda artarak ilerler ve 50’li yaşlardan itibaren iyice çoğalarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığa neden olurlar. Serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi ozon tedavisi ile giderilebilir.

Gelişimi sağlamak için (Bedensel ve Zihinsel Engellilerde) fizik tedavi gibi diğer tedavilerle birlikte olumlu etki oluşturur.

Öğrenciler arasında yapılan vilimsel çalışmalarda spor yapan öğrencilerin daha zeki olmasının nedeni, egzersiz ile vücuttaki oksijelenmeyi arttırmış olmalarıdır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde uygulanan ozon tedavisinin dikkati, konsantrasyonu ve belleği artırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir.

Başa Dön

Dolaşım Bozuklukları

Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk , kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır , bu durum ozon tedavi için 40 yıldır çok önemli endikasyon oluşturur . Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış bir çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır.Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir.

Başa Dön

Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma

İş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu ,zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine çok iyi yanıt verir.Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma akivasyonu ile genel iyilik hali ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır.

Başa Dön

Kronik Yorgunluk

Çağımızın hastalıklarından biri de kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirece kbir iş yapmadıkları halde kendilerini yorgun hissetmektedirler ve kesinlikle kıpırdayacak güçleri bile kalmamıştır. Türkçede “canlı cenaze sendromu” olarak tanımlanan bu hastalık son her geçen gün daha çok insanı pençesine almaktadır ve tedavisi oldukça güçtür. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkiler anlamlı düzeyde silinebilmektedir.

Başa Dön

Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir,ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur (bu durumlarda fiziksel performansda azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanısıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.

Başa Dön

Kas, Eklem ve Romatizmal Hastalıklar

Kemik deformasyonu gelişmemiş gonartrozlarda (eklem harabiyetleri),eklem için yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturacak, hemde eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir edilmesini sağlamaktadır.

Romatoid artrid gibi bağışıklı sisteminin sapması il ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini regüle etdiğinde dramatik iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun Adele ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın raslanan bir hastalık olan fibromiyaljide de ozon başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

Başa Dön

Kanser

Kanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır. Burada ozonu immun sistem (bağışıklık sistemi) aktivasyonunda kullanmaktayız -düşük dozlarla. İmmun hücreler – örneğin lenfositler, yardımcı ve baskılayıcı hücreler, lenfositler ve natural killer hücreler (katil hücreler) – cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir. Aslında, ozon vücudun kendi interferon ve interlökinlerini artan miktarlarda üretmesini sağlar. Ozonlanmış kanın hastaya verilmesiyle, pozitif olarak artan bir immün reaksiyonu başlatılır, bu aynı zamanda vücudun genel direncinin ve zindeliğinin artmasına katkıda bulunur.

Başa Dön

Şeker Hastalığı

Tıpta tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan ozon terapi yöntemi şeker hastalığında da kullanılmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Ozonun pankreas hücrelerini yenileyici özelliğine bağlı olarak şeker hastalarındaki yetersiz insülin salımı tedavi edilmektedir. İnsülinle bile kontrol altına alınamayan şeker hastalarında, ozon terapinin ardından tekrar ağızdan alınan ilaçlarla şeker hastalığı kontrol altına alınabilmektedir. Hastalar kür sonrası ağızdan ilaç kullanımına geçerek bir anlamda hastalık bir evre öne çekilebilmektedir.

Başa Dön

Nörolojik Hastalar (Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson, Myotoni, Muskuler Distrofi, Otizm))

Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson gibi norolojik hastalıklar ile Myotoni, Muskuler Distrofi veya Spastik çocuklardaki kas-sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Başa Dön

Enfekte yaralar

Enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi, mesela açık yatak yaraları (decubitus ülserler), alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris), şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren, tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Burada biz öncelikle, mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan özelliğinden, diğer deyişle bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanırız. Yaranın temizlenmesinden itibaren, düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır.

Başa Dön

İyileşmeyen Yaralar

Diabet (Şeker Hastalığı) yaraları, enfeke olmuş ve iyileşmeyen yaralar yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortya çıkan bazı yaraları (dekübitüs ülseri) ,dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavi yara bölgesine kan akımını sağlayan kılcal damarları genişleterek yara bölgesine gelen kan ve oksijeni arttırmış olur.

Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan bakterileri öldürerek tedavi sağlanır.Ayrıca çeşitli sebeplere bağlı cilt alarjileri, ekzamalar ozon tedavisine adaydırlar. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Başa Dön

Barsak Hastalıkları: proktitis ve kolit

Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal Ozon gazı üflenmesi şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur. 248 hasta üzerinde yapılan proktitis klinik çalışmasında sadece hastaların %10’unda birkaç 10 seanslık uygulama gerekmiştir.

Başa Dön

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

Herpes simplex (facial herpes), herpes zoster (shingles) Uçuğun her iki tipi, virüsler tarafından oluşur. dudakların uçuğu (Herpes Labialis), sık sık tekrar eden ve nahoş bir hastalıktır, çok başarılı bir şekilde diğer tıbbi metotlarla ozonun kombinasyonu şeklinde tedavi edilir. Herpes zoster veya padavralara, ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır, ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir.

Başa Dön

Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)

Karaciğerin enflamasyonu, tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B (HVB = hepatitis virus B), sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Başa Dön

Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları

Enflamasyonlu eklem hastalıklarını üç evreye ayırdığımızda, özellikle evre 1 ve 2, bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlar, medikal ozon uygulamalarına cevap verir. Gonartroz (diz eklemi enflamasyonu) ya da diz ve omuz eklemlerindeki aktif arthritic form tedaviye cevap veren sınıfa dahildir. Standart tıbbi metodlara – spesifik egsersiz terapileri – ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz.

Başa Dön

Artritik/Romatizmal Durumlar – Kronik poliartritler

Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir.

Başa Dön

Deri Hastalıkları (Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları)

Ozon, virüs bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır.

Başa Dön

Böbrek Fonksiyonlarının Düzelmesi

Böbrek yetersizliği gibi kronik seyirli ve her geçen gün yetersiz oksijenleşme nedeniyle kötüye gidiş gösteren terminal dönem böbrek hastalarında Ozon tedavisi kullanılmaktadır. Hem antienflamatuar hem de antienfektif etkileri böbrek hastalıklarında iki yönlü yarar sağlamaktadır. Ozonun detoksifikasyon ve immün modülasyon etkileri etkili olmaktadır. Hastalar tedavinin hemen başlangıcından itibaren idrar yapmadaki şikayetleri azalmakta, yorgunluk, halsizlik hissi kaybolmaktadır. İdrar bulguları kısa sürede düzelmektedir. Sistittedavisinde ozon çok kolaylıkla ve başarı ile uygulanabilmektedir. İlk tedaviden sonra şikayetlerde büyük ölçüde azalma meydana gelir.

Başa Dön

Göz hastalıklarında ozon tedavi

Diş çürüklerni önelemde ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Uygulama Yöntemleri

Uyarı: Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe sebep olduğundan sakıncalıdır. Senelerin deneyimi sonucunda ve son yapılan klinik çalışmalar ışığında beş uygulama şeklinin geçerliliği kabul edilmiştir:

1. Majör Otohemoterapi

Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması. Geriatride (yaşa bağlı hastalıklar), dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır.

Bu metodla, 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır, tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır!). Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan spesifik maddelerle tamamen reaksiyona girer ve böylece vital aktivitelerini = metabolizmayı arttırır. İşte bu aktive edilmiş kan (ozon ya da oksijen değil!) hastaya hemen normal bir damlalık kullanarak tekrar geri verilir.

2. Minör Otohemoterapi

Aynı prensibi kullanarak, minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

3. Eksternal Tedavi

Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır. Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir, çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod ülserleri, yaraları, açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları, shingles (herpes) ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Diğer yöntemler ozonlu saf su ( dental tedavilerde) ve ozonlu saf medikal zeytin yağı (cilt eruptionları örneğin egzema, mantar, liken gibi).

4. Rektal veya Vajinal Ozon Uygulaması

O3 gazının rektal yolla uygulanması kulağa hoş gelmese de o kadar rahatsızlık verici değildir (tıbbi olarak rektal insuflasyon denir). Aslında hasta kesinlıkle hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak cidarı (membranı) tarafından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir ve hasta kendi kendine uygulayabilir. Bu metod genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında endikedir ancak son zamanlarda uygulama kolaylığından dolayı genel sağlık ve yeniden canlanma için kullanılmaktadır.

5. Ozonun Eklem İçi Enjeksiyonu

Intra artikuler yolla ozon verilmesi; adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (eğitimli kişilerce), yavaşca eklem içine enjekte edilir. Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit ,rekurren artroz, genel patolojik sertliklerde uygulanabilir).

 

Ozon tedavisi ile birçok patolojik durum daha iyi hale gelir veya tamamen düzelir. Bu durum bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmıştır. Kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Tüm hastalar için , ozon tedavi ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için Avrupada pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy”, birliğini oluşturmuşlar , bu grubun amacı doktorlar ve hastaların bu konu hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve ilerletmektir.Bilgi alış verişi seneler içinde dahada hızlanmış ve gelişmiştir.

Kliniğimiz Türkiyede Medikal Ozon Tedavisi konusunda faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan TODER (Tıbbi Ozon Derneği) – http://www.toder.org.tr – üyesidir.

Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur.

Başa Dön

CİNSEL FONKSİYONLARIN DÜZELTİLMESİNDE OZONTERAPİ

Ozon tedavisi alanlarda kanlanmada ve oksijenlenmedeki artışın meydana getirdiği enerji artımı nedeniyle cinsel fonksiyonlarda artış gözlenmiştir. Cinsel Fonksiyonların Düzeltilmesinde Ozonterapi Uygulanır

Başa Dön

BASINDA OZON TERAPİSİ

– Haber Express – 21.12.2008 
– Akşam Gazetesi
– Trt-1 – 20.11.2009 
– Bursa Hakimiyet Gazetesi – 9 Kasım 2009
– Radyo 7 – 17 Haziran 2009
– Takvim – 14 Ekim 2007
– Sabah Gazetesi – 14 Ağustos 2004
– Milliyet
– Hürriyet Pazar Eki 

 

 

ÜST