PRP KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

P.R.P PLAZMA (KÖK HÜCRE) TEDAVİSİ

Anti aging uygulamaları arasında, son zamanlarda ‘kök hücre’ tanımından sıklıkla bahsediliyor. Başka bir kimyasaldan yararlanılmadan kişinin kendi hücrelerinin kullanıldığı kök hücre uygulamaları bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır.

Modern yaşam tarzının bize sunduğu kolaylıklar yanında, cildimize verdiği zararlar da kaçınılmaz bir gerçektir. Düzensiz ve zamansız beslenme, şehir hayatının kargaşası ve stres, cildimizin zamanla yıpranarak zarar görmesine sebep olur.

Ancak artık pratik çözümler sunan ve cerrahi girişimler olmamaları sebebiyle daha tercih edilir hale gelen dermato-kozmetolojik uygulamalar ve medikal cilt bakımları ile bu olumsuz etkileri yok etmek ve yenilerini engellemek mümkün hale gelmiştir.

PRP plazma tedavisinde, kişinin kendi kanı alınır, özel bir işlemden geçirilir ve kanın şekilli elemanları ile plazması birbirinden ayrılarak trombositlerce zengin bir plazma elde edilir. Trombositler, kanda bulunan ve kanamanın durdurulması ile oluşan yaranın iyileşmesinde rol oynayan hücrelerdir. Ayrıca yeni kolajen üretimi için fibroblast gibi hücreleri uyarır ve yağ hücreleri ile yüzde dolgunluğu sağlayan pre-adipositlere dönüşebilirler. Trombosit açısından zenginleştirilmiş plazma daha büyüme faktörünün açığa çıkması ile daha fazla kök hücre çekimine neden olan birkaç milyondan fazla trombosit içerir. Böylece cilde olan yararları ciddi bir artış gösterir.

Yaklaşık 15 dakika içinde gerçekleşen bu işlemden sonra, elde edilen yeni kan, arzu edilen amaç için, küçük enjektörler vasıtası ile hastanın cildine enjekte edilir. Böylece yenilenen kan hücreleri enjekte edilen alanda, hücreleri tamir etmeye ve yeni kolajen sentezlemeye başlar. Tedavi, ciltte biyolojik olarak aktif bir fibrin-iplik iskelesi oluşturur, bu ’iskele’ fibrin ipliklerin içine hapsolan trombositleri barındırır ve takip eden yaklaşık 300 günde fibroblastlar ve kök hücrelerinde olduğu gibi iskelenin içine doğru yeni mikro kan damarları gelişmeye başlar. İşlemden sonra cilt gençleşir, istenmeyen yaralar ve izler önemli oranda yok olur. Cilt parlak, ışıltılı ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşur. İşlem toplam 1 saat içinde tamamlanır. Ancak tek seans yeterli olmayabilir. Tedavi 4 – 6 ay aralıklarla tekrarlanırsa, sonuç daha çok başarılı olur.

PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Cilt yenileme (en belirgin etkisi 15 gün içinde ciltteki matlık, donukluk düzelir.)
-Cilt gençleştirme
-Ton farklılıkları
-Gözenek genişliği
-Akne izleri
-Göz çevresi ve göz altı dokunun sıkılaştırılması
-Yara izleri
-Saç dökülmeleri

Önemli bir kullanım alanı da saç dökülmesi tedavisidir. Dökülen ancak kökleri ölmemiş olan saçları yeniden kazanmada oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Ayrıca herhangi bir yaş kısıtlaması da bulunmamaktadır. Ancak sözü ettiğimiz organ deri olduğu ve deride estetik duruşumuzu ortaya koyduğu için bu işlem mutlaka uzman ellerde yapılmalıdır. Tedavide kan, derinin kendi katmaları içerisinde özel bir şekilde verilmektedir. Yani kanın nereye, nasıl verileceği çok iyi bilmek önem taşır. Yanlış bir katmana verilen kan, cilde ciddi bir hasar vermemekle birlikte, bir yararda sağlamaz. Can yakıcı bir tedavi değildir, iğnenin batma acısının dışında herhangi bir acı ağrı hissedilmemektedir. Bu cilt gençleştirme tekniği 2004 yılından bu yana Japonya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Arjantin ve daha pek çok ülkede kullanılmaktadır.

ÜST