VARİS, KILCALDAMAR TEDAVİSİ

varisTedavisi

VARİS TEDAVİSİVaris , bacak yüzeyel venlerinde (toplar damarlarında) ortaya çıkan elastikıyetini kaybetmiş uzamış ve bükümlü hale gelmiş olan damarlardır. Damarların bu hale gelmesine kapakçıklardaki bozulma neden olur. Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

VARİS TEDAVİSİ SEÇENEKLERİ

Skleroterapi (İğne) Yöntemi ile Varis Tedavisi

4mm den daha büyük çaplı, ancak ameliyat gerektirmeyen varisler için uygun bir varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde hastalıklı damarın içine çok ince bir iğne ile girilerek, az miktarda, damarı kurutan ilaçlar verilir. Varis tedavisi seanslar şeklinde planlanır.Seans sayısı varislerin yoğunluğuna göre belirlenir.
Her seans sonrası hastamızın enjeksiyon yaptığımız bacağını steril gazlı bez ve elastik bandaj ile sarıyoruz.Bandajı en az 24 saat çıkarmamasını istiyoruz ve mutlaka varis çorabı giymesini öneriyoruz.Skleroterapi ile tedavi olan damarlar yeniden oluşmaz ancak yeni varisler zaman içinde oluşabilir.O nedenle bazı önlemler önerilir.

Lazerle Ven Tedavisi Yöntemi ile Varis Tedavisi

Lazerle Ven Tedavisi Yöntemi ile Varis Tedavisi; uzun süre ayakta kalma ,çok fazla güneşlenme,kilo alıp verme ,şişmanlık,doğum ve genetik gibi birçok faktöre bağlı olarak zamanla ortaya çıkan kılcal damarların lazer kullanarak ortadan kaldırma veya azaltma metodudur.

Özellikle ,4mm çapa kadar olan venlerin tedavisinde kullanılır.İğne tedavisinde olduğu gibi küçük ipliksi varis tedavisinde önemli yeri vardır. İğne ile girilemeyen kılcal varislere belli dalga boylarında IŞIK yollanarak hasta damarda hasar oluşturulur ve kurutulan damar daha sonra vücut tarafından eritilerek yok edilir. Bu yöntemde de varisli bölgeye 2-4 seans varis tedavisi uygulamak gerekir. 

Lazer, seçilmiş dalga boyundaki yoğun ışıktır.Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer ,çevre dokuları etkilemeden sadece varis tedavisi yapılan bölgeye etki eder.
Merkezimizde,lazer ile ,yüz ve bacaklardaki kılcal damarları ,varisleri,telenjiektazileri ortadan kaldırmak veya daha iyi duruma getirmek mümkün.
Lazer varis tedavisi ile derin doku ve damarlara ulaşılabildiği için daha derinde bulunan geniş damarlara da ulaşılabilir..Lazer ışını damar içindeki oksihemoglobin tarafından (oksijeni taşıyan molekül) tutulur ve ayrıca melanin tarafından diğer dalga boylarındaki ışığa na göre daha az absorbe edildiğinden, deride enerji kaybı olmaz. Böylece esmer tenlerde oluşan yan etki en aza indirilmiş olur.

İyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.Fakat tam etkili varis tedavisi için varis tedavisi nin birkaç ay sürmesi gerekebilir. Genellikle uygulanan damar tek seans da tedavi olur. Varis tedavisi işleminden sonra günlük aktivite rahatlıkla sürdürülebilir. Varis tedavisi uygulamaları genellikle anestezi gerektirmeyen uygulamalardır. Ancak damar çapı ile orantılı olarak hafif düzeyde bir sedasyonla varis tedavisi işlemlerinde konfor arttırılabilir.

ÜST